Juniper Device Banner

Merhabalar,
Bu yazımız da Juniper Switch ve routerlar da login ekranları için banner oluşturmayı anlatacağım . Juniper de en sık kullanılan banner örneği; login ekranında iken ve login ekranından sonra  , Bu iki  ekran içinde cihaz yapılandırmalarını şu şekilde yapmamız yeterli olacaktır.
1 -) Login Olmadan Önce ( Uzak Erişim Ekranı ) 
root@EX3200# set system login message “Uyari: Bu cihaz X firmasının  demirbaşıdır ve her turlu yetkisiz erisim yasaklanmistir. Tum aktiviteler loglanmaktadir. Yetkisiz erisim ve guvenlik ihlalleri halinde disiplin ve hukuk surecleri baslatilacaktir ”
İstersek bu şekilde düz bir metin yazabiliriz yada  \n komutu ile  yazı alt satıra kaydırarak daha şekilli bir bannerlarında oluşmasını sağlıyabiliriz.
root@EX3200# set system login message “——————————–
—–\nWARNING: Unauthorized access is prohibited.\n———–
—————————”
login olmaya çalıştığımızda önce aşağıdaki uyarı ekranı gelecektir.
root@remote-host# ssh junos-device
——————————————-
WARNING: Unauthorized access is prohibited.
——————————————-
 
junos-device (ttyp0)
login:
2-) Login Olduktan Sonra  ( Cihaz Yönetim Ekranı )
Bu ekran ise login olduktan sonra yani kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra gösterilmesini istediğimiz bannerdır.
root@EX3200# set system announcement  “Uyari: Bu cihaz X  firmasının demirbasidir ve her turlu yetkisiz erisim yasaklanmistir. Tum aktiviteler loglanmaktadir. Yetkisiz erisim ve guvenlik ihlalleri halinde disiplin ve hukuk surecleri baslatilacaktir ”
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.
 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Bitnami banner
Bitnami