Merhabalar,

Bu yazımızda Veeam Backup ın Beta sürümü ile yayınlanan “Veeam Explorer for Active Directory” özelliğini anlatmaya çalışacağım.

 

Sizlerde kendi sistemleriniz üzerinde testler yapmak isterseniz  http://www.veeam.com/vead-beta adresinden indirebilirsiniz.

 

Active Directory için Desteklenen Sistemler:

Microsoft Windows Server 2003

Microsoft Windows Server 2003 R2

Microsoft Windows Server 2008

Microsoft Windows Server 2008 R2

Microsoft Windows Server 20012

Microsoft Windows Server 20012 R2

 

Veeam Explorer for Active Directory ile tüm backup dosyasını geri dönmeye veya tüm kullanıcı hesaplarını geri yüklemeye gerek yoktur. Sadece Active Directory içerisinden seçilen kullanıcı hesaplarını geri yükleyebilir ve Veeam Explorer ile backup dosyanızın içeriğine göz atabilir ve arama yapabiliriz.

Active directory yapısı kullanıyorsanız ve bozulan ya da silinen kullanıcı hesaplarınız, gruplarınız ile ilgili bir geri yükleme ihtiyacı doğduğunda Active directory’nin yedeğinin tamamını dönme ihtimaliniz yok denecek azdır ve çok risklidir. Sadece bir kullanıcı hesabını geri getirmek için tüm sistemi geri yüklemek doğru bir çözüm olmayacaktır.

İşte böyle bir durumda yedekleme yazılımı olarak Veeam Backup& Replication kullanıyorsanız , “Veeam Explorer for Active Directory” wizardı size çok yardımcı olacak ve o kullanıcı hesabını çok kısa bir sürede kurtarabilecek ve olası stres yaşama derecenizi minimize etmiş olacaksınız.

Kurulum kısmına gelecek olur isek,

İndirdiğimiz dosyayı çalıştırıyoruz ve Next diyerek kuruluma başlıyoruz.

1

Karşımıza gelen lisans sözleşmesini kabul ediyoruz ve bir sonraki adıma ilerliyoruz.

2

Karşımıza kurulumun gerçekleşeceği path ekranı gelmektedir. Buraya da Next diyerek devam ediyoruz.

3

 

Install diyerek kuruluma başlıyoruz.

4

Finish diyerek kurulumu bitiriyoruz.

5

Kurulum işlemi başarı ile gerçekleşti, şimdi  File Level Restore teknolojisi ile Active directory sunucundan restore işlemine hazırlayacağız.

Bunun için Veeam Backup& Replication Yönetim konsolundan Backup/Disk bölümü altında Active Directory sunucumuza ait alınmış olan Backup dosyası üzerine sağlık tıklayıp “Restore Guest Files (Windows)” seçeneğini seçiyoruz.

6

Hangi tarih deki backupdan geri dönüş yapacak isek onu seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

7

Karşımıza Backup ile ilgili not yazacağımız ekran gelmektedir ve Next ile devam ediyoruz.

8

Finish diyerek restore ekranının açılmasını sağlıyoruz.

9

Aşağıdaki şekilde mount ettiğimiz backup dosyası içerisinden Active Directory bilgilerini tutan C:\\Windows\NTDS\ klasörü içerisindeki “ntds.dit” dosyasının “Veeam Explorer for Active Directory” wizard tarafından kullanılabilmesi için çift tıklayarak açıyoruz.

10

Ntds dosyasının mount işlemi aşağıdaki şekilde başladığını görebiliyoruz.

11

Karşımıza Active directory ekranımız gelmektedir. Burada hangi kullanıcı yada group u dönmek istiyor isek onu seçiyoruz ve gerekli restore işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.

12

Bu şekilde restore işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir