Merhabalar ,

Bu yazımızda Eset Nod32 Antivürüs programının RA Consel üzerinden client bilgisayarlara kurulumunu anlatacağım.Daha önceki yazılarımızda esetin kurulumunu ve RA (Remote Administrator) serverin kurulumunu anlatmıştık.Şimdi bu işlem için Eset Remote Administrator programını çalıştırıyoruz.Karşımıza şifre ekranı geliyor bu kısımı boş geçerek OK i tıklıyoruz.

 

1

Client bilgisayarlara kurulum yapmak için Remote administrator sekmesini tıklıyoruz.

2

Bu kısıma geldikten sonra Client bilgisayarlara yüklemek için paket yapmamız gerekiyor bu işlem için Actions menüsünden Manage Packeges i tıklıyoruz.

3

Karşımıza Installation Packeges menüsü geliyor.Bu menüde client bilgisayarlara göndereceğimiz eset üzerindeki ayarları yapıyoruz.Add i tıklayarak eset nod32 exe dosyasını seçiyoruz.

4

3.nokta butonunu tıklayarak nod32.exe dosyasını gösteriyoruz.

5

Nod 32.exe dosyasını gösterdikten sonra Create butonunu tıklıyoruz ve exe dosyasını programa gömmüş oluyoruz.

6

Bu işlemin aynısını eğer yapımızda 64 bit işletim sistemli bilgisayar var ise onun içinde yapıyoruz.Client bilgisyarlara göndereceğimiz paketde konfigrasyon ayarı yapmamız gerekiyor.Bu işlem için ise Edit butonunu tıklıyoruz.

7

Karşımıza Eset Configration Editör ekranı geliyor.Bu kısımda kullanıcı arayüzüne şifre koyabiliriz,mirror ayarı yapacağız ve remote admin ayarı yapacağız.Update ayarı için Update module >Profile > Setup > update server > eset serverimizin ip si ve portu olan 2221 yazılıyor.Yani http:\\192.168.1.2:2221

8

Remote administrator ayarı ,client bilgisayarlarının virüs programı ile ilgili durumlarının düşmesini sağlar(Ne zaman update etmiş,virüs karantina durumu gibi).Bu işlem için ESET Kernel > Remote Administrator > Primary server Adres http:\\192.168.1.2 dakika kısmını ise 10 dakikadan 1 dk düşürebiliriz.

9

Kullanıcı ara yüzüne de şifre koyabiliriz.Bu şekilde kullanıcı virüs programını devre dışı bırakamaz ve ayarlarını değiştiremez.Bu işlem için ESET kernel > Protect Setup Parametres > Password to unlock kısmına istedeğimiz şifreyi yazarsak şifre vermiş oluruz.

10

Bu işlemleri yaptıktan sonra sıra konfigrayon dosyamınızı kaydetmeye geldi.bu işlem için File > Export Selected to kısmını tıklıyoruz.

11

Konfigrasyon dosyasını nereye kaydedeceğimizi göseteriyoruz.

12

Select menüsünden kaydetmiş olduğumuz konfigrasyon dosyasını gösteriyoruz.

13

Bu işlemleri yaptıktan sonra Save As butonunu tıklıyoruz.

14

Oluşturduğumuz Eset paketine bir isim veriyoruz ve Save i tıklıyoruz.

15

Oluşturduğumuz Eset Nod32 virüs paketlerini istersek exe olarak dışarıya çıkartıp client bilgisayarlarında tek tek de kurabiliriz.Bu işlem için hangi versiyonu 32/64 bit olanı belirleyip save as butonunu tıklıyoruz.

16

Karşımıza çıkan ekranda nereye kaydedeceğimizi belirliyoruz.

17

Bu işlemlerden sonra sıra virüs programımın client bilgisayarlarına dağıtmak kaldı.Bu işlem için Remote İnstall sekmesinden Computers kısmına gelip kuracağımız bilgisayarın üzerini sağ tuş yapıp Push İnstallation u tıklıyoruz.

18

Karşımıza gelen ekrandan Set i tıklıyoruz.

19

Kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz.Yapımızda domain var ise domain bilgisini yazıyoruz ve OK tıklıyoruz.

20

Kullanıcı adı ve şifresini girdiken sonra ileri yi tıklıyoruz ve bir sonraki ekrana geliyoruz.

21

Bu ekranda ise paket ayarı yapıyoruz.Pakete vermiş olduğumuz ismi seçerek ileri yi tıklıyoruz.

22

Zamanlama kısmında ise paketi ne zaman kuracağını gibi ayarları yapıyoruz biz hemen kursun seçtik ve Son u tıklıyoruz.

23

Bilgisayarlara gönderdiğimiz paketler ile ilgili durumu ise İnstall task sekmesinden görebiliriz.

24

Bir sonrak makalede görüşmek üzere ….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir