Exchange 2007 & 2010 Mailbox Qouta ve Send & Receive Limitleri hakkında dipnotlar paylaşmak istiyorum. “Organization Configuration” içerisinde bulunan “Global Settings” içerisindeki “Transport Settings“ içerisinden yapılmaktadır. “Transport Settings” üzerinde sağ click “Proparties” ı seçiniz.

 

1

 

Karşımıza gelen “Transport Settings” ekranında göreceğimiz gibi 3 değer bulunmaktadır.

  • Maximum receive size (KB) [ En fazla alınabilecek mail boyutu (KB) ]
  • Maximum send size (KB) [ En fazla gönderilecek mail boyutu (KB) ]
  • Maximum number of recipients [En fazla mail atılabilecek kişi sayısı]

Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi 10 Mb gönderme, 10 Mb alma ve bir maili en fazla aynı anda 5000 kişiye atabilir şekilde ayarlanmıştır.

2

 

Tabi bu genel bir ayardır. Biz kişilere özel boyutlarda belirleyebiliriz. Bunun için Kullanıcının özelliklerine gidip “Mail Flow Settings” içerisindeki “Message Size Restrictions” kısmını seçiyoruz.

Burada görüldüğü gibi bu kuralı bağlı olduğu “Transport Settings” içerisinden alıyor. Buradaki checkbox ları işaretleyip özel değerler girebiliriz. Mesela bu kişi için boyutu 5 Mb a düşürmek gibi.

3

 

Tabi kullanıcıların mail alıp verme boyutları olacağı gibi birde mailbox boyutları vardır. Ne kadar teknoloji ilerlese de sonuçta diskimizin boyutu hala dolabiliyor. Exchange üzerinde; ” Server Configration” içerisinde “Mailbox” a gelip mevcut storage group umuz olan “First Storage Group” altındaki “Mailbox Database” kısmında sağ click ile “Proparties” i seçiyoruz.

4
Burada “Limits” kısmını tıkladığımızda bu “Storage group” un boyutlarını göreceğiz. Gene burada 3 tane kısım vardır. Bunlar ;

  • Issue warning at (KB) [Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı ver]
  • Prohibit send at (KB) [Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasakla]
  • Prohibit send and receive at (KB) [Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasakla]

Alttaki 2 tane seçenek ise çok önemlidir. Bunlar;

  • Keep deleted items for (days) [Belirttiğiniz gün sayısı kadar silinen mailleri tutacaktır]
  • Keep deleted mailboxes for (days) [Belirttiğinzi gün sayısı kadar silinen mailboxları tutacaktır]

En alttaki checkbox “Do not permanently delete items until the database has been backed up” ise mailboxları daatbase backupı alınmadan silme demektir.

5

 

Aynı mail alıp göndermede yapıldığı gibi burada da kişiye özel işlem yapabiliyoruz. Bunun için kişinin mailbox özelliklerine gelip “Mailbox Settings” içerisindeki “Storage Quotas” ı seçiyoruz.

6

 

Burada yapacağımız değişikler bu kişiye özel olacaktır.

Son olarakta bir kullanıcının yada grubun herkes tarafından mail almasını yada belli kişilerden gelen mailleri kabul etmemesini istiyorsak nereden yapılacağından bahsetmek istiyorum. Bunun için kullanıcının mailbox özelliklerinden “Mail Flow Settings” içerisinde bulunan ” Message Delivery Restrictions” kısmına gelmeniz yeterlidir.

7

 

Yukarıdaki kısım kimlerden mail alabileceğini göstermektedir. Burada standart olarak “All senders” seçilidir yani herkesten mail kabul et. Eğer “Only senders in the following list” i seçerseniz listeye eklemedikleriniz harici kullanıcı mail alamaz. Eğer “Require that all senders are authenticated” i seçerseniz sizin domaininizde authenticated olmayan hiç kimse mail atamaz.

Alt tarafta ise herhangi birinden mail almasını istemiyor ise o kişiyi buraya eklememiz yeterli olacaktır. “Senders in the following list” kısmını işaretleyip kişileri eklediğimizde o listedeki kişiler bu kullanıcıya mail atamayacaktır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir