Bu yazımızda Server 2008 işletim sistemin de Active Directory kurulumunu anlatacağım.İlk önce sunucumuzda ip ayarı yapmamız gerekiyor.Ben sunucu da ip adresini aşadağıdaki gibi sabitliyoruz ve AD kurulumuna başlıyoruz.

 

1,

İp adresini sabitledikten sonra başlat çalıştıra gelip Dcpromo yazıyoruz ve  tamam ı tıkladıktan sonra domain servislerinin kurulumuna başlıyor oluyoruz ve karşımıza Active Directory Domain Service ekranı karşımıza geliyor.

2

 

“ NEXT  “ diyerek bir sonraki aşamasına geçiyoruz ve bize 2008 domain controller yapısı ile ilgili kısa bir bilgi veriyor. “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

3

Adinotial bir yapı mı oluşturacağımızı yoksa yeni bir domain yapısımı oluşturacağımızı soruyor.”Biz Create a new domain in a new forest “ seçerek “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

4
Oluşturacağımız domainimizin ismini yazıyoruz.Biz “gokhanvarol.local” yazarak “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

5
Active Directory Forest i hangi işletim sistemi ve üzerin, destekleyeceğini seçiyoruz.Biz “ Windows Server 2003” seçerek NEXT ‘i tıklıyoruz.

6

Domain yapımız içinde aynı işlemi yaparak NEXT diyerek devam ediyoruz.

7

Domain Controller kurarken DNS Server ‘ı da  kurmamız gerekiyor.DNS serveri da seçip NEXT ‘i tıklayarak devam ediyoruz.

8

Domain Controller i kurarken bize DNS serveri kuracağını ve bunun için  database oluşturacağını söylüyor. “YES” diyerek devam ediyoruz.

9

Karşımıza Databaseleri nerede tutacağını gösteriyor.Biz burayı default ayarlarda bırakıyor ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

10

Karşımıza Active Directory Restore modda kullanacağımız şifreyi istiyor bu kısıma gerekli şifreyi girerek “NEXT” i tıklıyoruz.

111

Karşımıza yaptığımız işlemlerin özet görüntüsü gelmektedir.Bu kısıma “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

12

Bu işlemden sonra Active Directory kurulumunu başlatmış olduk özet görüntüsü aşağıdaki gibidir.

13

Kurulumumuz başarı ile bittikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmektedir ve “FINISH” i tıkladıktan sonra sistemi yeniden başlatıyoruz ve domainadı / administrator ile login oluyoruz.

14

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir