Merhabalar,

Bu yazımız da İbm IMM modülü hakkında bilgi vermeye çalışacağım.Bu modül ile serverımıza direk Uefi ydan müdahale edebiliyoruz.Restart,Shoutdown.Firmware update,Post ekranının durumunu,lisans alınır ise remote olarak sistem kurulumu gibi işlemleri yapabiliyoruz.Bu işlemler için serverimizi restart ediyoruz ve F1 ile Uefi (bios )ekranına giriyoruz.

1

Anamenüden System Settings > Integrated Management Module tıklıyoruz.Buradan Network Configration kısmından Dhcp Control ü enable yapıyoruz.

2

Networkümüzden otomatik olarak ip aldığını gördükten sonra aldığı ip adresi ile login oluyoruz.Default kullanıcı adı : USERID şifre : PASSW0RD olarak login oluyoruz.

3

Login olduktan sonra sesion süresini belirliyor olabiliriz yada sınırsız olarak seçip Continue yi tıklıyoruz.

4

Login olduktan sonra karşımıza gelen ilk ekran sistem ile ilgili kısa bir bilgi içeren kısım gelmektedir.Sistemin voltaj ve fanların cpu hızları gözükmektedir.

5

Virtual Light Path kısmında ise serverin ön panelindeki hata kısmının aynısını görebiliyoruz.Örnek vermek gerekir ise tek power suply kullanıyoruz ve hata logunu aşağıda görebiliyoruz.

6

Vital Product Data kısmında ise servere takılı olan parçların Fru numaraları ve Firmware update versiyonlarını bulabilirsiniz.

7

Task menüsü alında Power / Restart kısmından serverin toplam kaç saat online olduğunu,reset atıldığını görebiliyoruz.Uzaktan açma,kapatma,restart etme,sadece windows shutdown yapma gibi işlemleri bu kısımdan gerçekleştirebiliyoruz.

8

Port Assignments kısmında Port yönlendirmeleri için gerekli port ayarlarını buradan gerçekleştirebiliyoruz.

9

Network İnterfaces kısmında cihazın ip adresini sabitleyebiliyoruz.

10

Imm üzerinde şimdilik anlatabileceklerim bu kadar başka bir yazıda görüşmek üzere ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir