Merhabalar,

Bu yazımız da Juniper Switch ve routerlar da login ekranları için banner oluşturmayı anlatacağım . Juniper de en sık kullanılan banner örneği; login ekranında iken ve login ekranından sonra  , Bu iki  ekran içinde cihaz yapılandırmalarını şu şekilde yapmamız yeterli olacaktır.

1 -) Login Olmadan Önce ( Uzak Erişim Ekranı ) 

root@EX3200# set system login message “Uyari: Bu cihaz X firmasının  demirbaşıdır ve her turlu yetkisiz erisim yasaklanmistir. Tum aktiviteler loglanmaktadir. Yetkisiz erisim ve guvenlik ihlalleri halinde disiplin ve hukuk surecleri baslatilacaktir ”

İstersek bu şekilde düz bir metin yazabiliriz yada  \n komutu ile  yazı alt satıra kaydırarak daha şekilli bir bannerlarında oluşmasını sağlıyabiliriz.

root@EX3200# set system login message “——————————–

—–\nWARNING: Unauthorized access is prohibited.\n———–

—————————”

login olmaya çalıştığımızda önce aşağıdaki uyarı ekranı gelecektir.

root@remote-host# ssh junos-device

——————————————-

WARNING: Unauthorized access is prohibited.

——————————————-

 

junos-device (ttyp0)

login:

2-) Login Olduktan Sonra  ( Cihaz Yönetim Ekranı )

Bu ekran ise login olduktan sonra yani kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra gösterilmesini istediğimiz bannerdır.

root@EX3200# set system announcement  “Uyari: Bu cihaz X  firmasının demirbasidir ve her turlu yetkisiz erisim yasaklanmistir. Tum aktiviteler loglanmaktadir. Yetkisiz erisim ve guvenlik ihlalleri halinde disiplin ve hukuk surecleri baslatilacaktir ”

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir