Merhabalar,

Daha önceki yazımızda Symantec Backup Exec 2010 R2 kurulumunu sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımızda piyasaya yeni çıkan Symantec firmasindan yeni versiyon backup yazılımı olan Symantec Backup Exec 2012 versiyonunun kurulumunu anlatiyor olacağım.

Daha önceki yazimizda da sizlere belirttiğim gibi Symantec Backup Exec 2012 kurulumuna geçmeden önce küçük bir hatirlatma yapmak isterim.

Controller Panel => Regional And Language menusu içinde bulunan Administrative Sekmesindeki System Location bölümünün English ( United States) olarak ayarlanmış olmasi gerekmektedir. Eğer bu seçenek bu şekilde düzenlenmemiş olursa Symantec Backup Exec ile birlikte kurulacak olan SQL Server servislerinin çalışmasında sorun çıkartıcaktır.

Symantec Backup Exec kurulumu sırasında herhangi bir hata almamaktayiz ancak Symantec Backup Exec kurulumu tamamlandıktan sonra SQL Server servisleri çalışmayacağı için Symantec Backup Exec çalışmayacaktir.Bu nedenle kuruluma geçmeden bu yapılandırmayi kontrol etmenizi önemle belirmek isterim.

Bu yapılandırmayı kontrol ettikten sonra kuruluma geçebiliriz.

Symantec Backup Exec 2012 DVD’si sunucumuza taktığımızda karşımıza direkt olarak AutoPlay ekranı geliyor.Run Browser.exe diyerek kurulumu başlatıyoruz.Symantec Backup Exec 2012 DVD Browser ekrani geliyor karşımıza Symantec Backup Exec 2012 kurulumu için kurulum dilini seçmemizi gerekiyor.Maalesef bir önceki versiyonda da olduğu gibi bu versiyonda da Türkçe desteği olmadığı için English seçerek OK diyerek devam ediyoruz.

1

Installation bölümü altinda Backup Exec tikliyoruz ve Install diyoruz.

7

Karşımıza lisans ekranı geliyor lisansı kabul edip  NEXT diyerek devam ediyoruz.

8

9

Type of installation ekraninda Symantec Backup Exec 2012 kurulumu için  Typical Insallation yani tipik bir kurulum mu yoksa Custom Insallation yani özel bir kurulum mu yapacağız bunu belirtmemiz gerekiyor.

Ben kurulum adimlarini kendim belirlemek istediğim için Typical Insallation seçiyorum.

10

Environment Check ekraninda Symantec Backup Exec 2012 kurulumuna başlamadan önce Environment Checkişlemi gerçekleştirilicektir.  Symantec Backup Exec 2012 kurulumu için gerekli olan yazilim ve donanım kontrolleri yapılacak olan kontrol ekrani.

Biraz bekledikden sonra Environment Check sonuç ekranı karşınıza gelmektedir. Bu işlemden sonra kurulum için eksik olan ya da donanımdaki bir sorunda uyarı olarak karşımıza çıkacaktir.

 Environment Check işlemi hatasiz bir şekilde tamamladı. NEXT diyerek devam ediyoruz.

11

Environment check işleminden Add license files ekrani geliyor karşımıza bu ekranda satın almış olduğumuz Symantec Backup Exec 2012 ve Symantec Backup Exec 2012 Agentlarımızın lisans bilgilerini girebiliriz. Dilerseniz kurulum tamamladıktan  sonra  mevcut lisanslari girebiliriz.

Ben yazılımı demo sürümü olarak kullanacağım Symantec Backup Exec 2012 60 gün boyunca demo olarak kulanabiliriz.

Kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyorum.

 

12

Enter User Credentials ekraninda Symantec Backup Exec 2012 ve Symantec Backup Exec ile kurulacak olan SQL Server servislerini çalıştırmak için kullanılacak olan User Name ve Password’unu yazmamızı istiyor bizden.Ben Domain ortamında olduğumdan Administrator User Name ve Password’unu ve domain ismi yazıyorum.

NOT: Domain Administrator ya da farkli bir kullanıcı ile kurduysan o kullanıcının şifresini değiştirmeniz durumunda Symantec Backup Exec 2012 servisleri ve SQL Server servislerinde bu şifreyi düzenlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Symantec Backup Exec 2012 ve SQL Server servisleri çalışmayacağından Backuplariniz alinmayacaktir.

13

Review the Insatallation Settings ekrani geliyor karşımıza bu ekrandan Symantec Backup Exec 2012 kurulumu için yaptığımız ayarları görmekteyiz.

Eğer kurulum için yapılandırmadığımız  ya da eksik bıraktığımız bir bölüm varsa geri dönerek bu ayarları tekrar yapılandırabiliriz.

Symantec Backup Exec R2 2010 kurulumundan başlatmak için Install diyerek kurulumu başlatıyorum.

16

Kurulum başlıyor Symantec Backup Exec 2012 kurulum sırasında gerekli olan uygulamalari aşağıda gördüğünüz gibi kurulumu yapılıyor.

17

Symantec Backup Exec 2012 kurulumu tamamlandı. Symantec Backup Exec 2012 güncelleştirme kontrolü yapmak için Run LiveUpdate to check for available updates seçeneğini işaretli bir şekilde bırakıyorum ve Finishdiyorum.

18

Ve son olarak Programı çalıştırıyoruz.

19

Bir sonraki yazıda ise backup görevlerini yazmayı anlatacağım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir