Merhabalar,

Hayatımıza Windows Server 8 ismiyle giren ancak son dönemde Microsft’un Windows Server 2012 olarak telafuz etmeye başladığı Windows Server 2012 ile ilgili yeni bir yazıda birlikteyiz.Bu yazımızda ortamızda bulunan Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısının, Windows Server 2012 Active Directory yapısına nasıl yükseltebileceğini anlatıyor olacağız.

Yükseltme işlemine geçmeden önce yapımız hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Windows Server 2012’yi ortama dahil edip,sonra Windows Server 2008 R2 Active Directory sunucusu üzerinde bulunan rollerimizi Windows Server 2012 sunucumuz üzerine taşıyacağız daha sonrada Windows Server 2008 R2 ortamdan istersek kaldırabiliriz.Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 yüklü olan W08R2DC sunucusu üzerinde gokhan.local ismine sahip bir domain ortamına, Additional Domain Controller olarak W2012DC isminde Windows Server 2012 sunucusu kuracağız.Daha sonra, Flexible Single Master Operations ( FSMO ) rollerimizi, yeni sunucuya aktariyor olacağız. Son olarak, ortamdan eski sunucumuzu rollerimizi taşıdıktan sonra ortamda kaldırabileceğiz..

Windows Server 2008 R2 Active Directory Flexible Single Master Operations ( FSMO ) rollerimizi netdom query fsmo komutu ile kontrol ediyoruz..

Aşağıda görüldüğü gibi FSMO rollerimizi Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC) Active Directory yapısı üzerinde bulunmaktadir.

1

Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra Windows Server 2012 Sunucumuzu Domain yapımıza dahil ederek işleme başlıyoruz.

1

2

3

4

5

Windows Server 2012 sunucumuz Domain yapımıza dahil edildikten sonra Windows Server 2012 üzerinde Additional Domain Controller kurulumuna gerçekleştiriyoruz. Windows Server 2003 ve ya Windows Server 2008 Active Directory yapısını Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısına yükseltme işlemi yaparken adprep /forestprep ve /DomainPrepkomutları ile forest, Domain ve Schema versiyonlarini güncellenmesi yapmamiz gerekiyordu.Windows Server 2012 ile birlikte adprep aracı yerine, Active Directory Domain Services kurulumu sırasında, Active Directory yapısı versiyonu Active Directory Domain Services kurulumu sırasında arka planda otomatik olarak Forest, Domain ve Schema güncelleştirme yapılarak Active Directory Domain Services bileşenlerin kurulumuna devam ediliyor.

Windows Server 2012 üzerinde Additional Domain Controller işlemleri başlatmak için, Server Manager’ı açıp, Add Roles and Features’ı seçiyoruz.

6

Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

7

Select Installation Type ekraninda yeni gelen özelliklerden biri karşılıyor bizleri. Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür.

Scenario-based Installation ise, şimdilik sadece Remote Desktop Servisine destek vermektedir.

Biz Role-based or Features-based Installation diyerek devam ediyoruz.

8

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçiyoruz.Benim ortamımda sadece W2012DC olduğu için ben onu seçiyorum.

Bu ekran üzerinden yeni bir özellik dikkatimizi çekiyor. Select a virtual hard disk bu seçenek ile kurulumu herhangi bir .vhd dosyasına yapabiliyoruz.

9

Select Server Roles ekraninda Active Directory Domain Services’i kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Active Directory Domain Services işaretliyoruz.

10

Active Directory Domain Services’i seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Active Directory Domain Services’i ile birlikte Remote Server Administration Tools kurulması için Add Required Features diyerek Remote Server Administration Tools ve Active Directory module for Windows Powershell kurulumlarini sağlıyoruz.

11

Active Directory Domain Services‘i kuruluma hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

12

 

Select features ekraninda Active Directory Domain Services‘i ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz.

Bu arada bu ekranda da Windows Server 2012 ile birlikte bir çok yeni Features geldiğini görmekteyiz.

13

 

Active Directory Domain Services‘i için özet ekrana göz atıp, Active Directory Domain Services kurulumunu NEXT diyerek başlatıyoruz.

14

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek kuruluma başlıyoruz.

15

Installation progress ekraninda Active Directory Domain Services servis kurulumu gerçekleştiriliyor.

16

Installation progress ekraninda Active Directory Domain Services kurulumu tamamlandiktan sonra Promote this server to a domain controller diyerek domain controller yapılandırmasina geçiyoruz.

17

Deployment Configuration ekraninda mevcut ortamımızda Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısı mevcut ve Windows Server 2012 ortamimiza Additional Domain Controller olarak ekleyeceğimiz için  Add a domain controller to an existing domain seçiyoruz. NEXT diyerek devam ediyoruz.

18

Domain Controller Options ekraninda Windows Server 2012 sunucumuzun sahip olacağı Domain Name Server  ( DNS ) ve Global Catalog rollerini seçip, Directory Service Restore Mode (DSRM) şifresini belirliyoruz.

19

Additional Options ekranında, Install From Media (IFM)ile kurulum yapılıyorsa ilgili media’nın yeri gösterilmelidir. Aynı ekranda, hangi Domain Controller ile replikasyonun yapılacağını belirliyoruz.

Active Directory Database Folder,Logs Files Folder ve SYSVOL Folder dosyalarımızın varsayılan olarak yerleri belirliyoruz.Default olarak gelen yolların herhangi bir değişiklik yapmıyorum. Ancak siz isterseniz bu yollari değiştirebilirsiniz.

20

 

Review Options ekraninda kurulum ile ilgili özet bilgisi görmekteyiz.

Windows Server 2012 bir başka yeni özelliği bu ekranda görmekteyiz. View Script diyerek, Active Directory kurulum için yapmış olduğumuz yapılandırma ayarlarini belirlediğimiz bir yere kaydedebiliyoruz. Daha sonrasında Unattended kurulumlarda bu  yapılandırma ayarlarini kullabiliriz.

21

Prerequisites Check ekraninda kurulum için işlemler başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, kurulumu başlatabiliriz.

22

Installation ekraninda gördüğünüz gibi forest yapımızı şu anda güncelliyor.

23

Installation ekraninda gördüğünüz gibi domain yapımızı şu anda güncelliyor.

24

Windows Server 2012 üzerinde Active Directory kurulum tamamlandıktan sonra, Server Manager üzerinde Active Directory Domain Services ve DNS Server Rollerinin geldiğini görmekteyiz.

26

Active Directory Users and Computers consolu üzerinde Domain Controller sekmesine geldiğimizde ortamimizda Windows Server 2008 R2 ( W08R2 ) ve Windows Server 2012 ( W2012DC ) olarak iki adet Domain Controller olduğunuz görmekteyiz.

27

Active Directory Site and Services consolu açtığımız iki Domain Control sunucumuzu görmekteyiz.

28

 

En son görevleri de bu sunucuya taşıdıktan sonra netdom query fsmo diyerek rollerin hangi sunucu üzerinde olduğunu kontrol ediyoruz.

30

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere …

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir