Merhabalar,

Bu yazımızda Windows Server 8 Active Directory kurulumunu anlatacağım.Bu işlem için Server Manager konsolunda Dashboard altından Quick Start kategorisindeki Add Roles bağlantısını ya da Manage menüsünden Add Roles and Features bağlantısını kullanarak kurulum sihirbazını başlatıyoruz.

1

Karşımıza Add Roles and Features sihirbazı gelecektir. İlk olarak karşımıza gelen “Before You Begin” ekranında bu sihirbazın kullanım amacı hakkında bilgi verecektir. Bu aşamada devam etmeden önce Administrator hesabının güvenilir bir şifreye sahip olması gerektiği, TCP/IP ayarlarının statik olarak doğru bir şekilde yapılandırılmış olduğundan emin olmamız gerektiği ve Windows ile ilgili son güncellemelerin tamamen yapıldığından emin olmamız gerektiği konularında bizi uyarıyor.

2

“Before You Begin” adımındaki kontrollerden emin olduktan sonra Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Karşımza “Select Installation Type” ekranı gelecektir. Active Directory Domain Service rolünün kurulumu için bu aşamada “Role-based or Feature-based Installation” seçeneği seçili iken Next ile sonraki aşamaya geçeceğiz. “Scenario-based Installation” ile ilerlemek isterseniz size bu seçeneğin sadece domain ortamında kullanılabileceğini belirten uyarı mesajı gelecektir.

3

4

Karşımıza gelen “Select Destination Server” ekranında rolleri ya da özellikleri üzerine yükleyeceğimiz sunucu ya da sunucuları seçmemizi istiyor. Biz WIN8 isimli lokal sunucumuza kuracağımız için onu seçip Next ile sonraki adıma geçiyoruz.

5

Gelen “Select Server Roles” ekranında Roles altından yükleyeceğimiz “Active Directory Domain Services” rolünü seçiyoruz.

6

Karşımıza bu rolle ilişkili yüklenmesi gereken feature (özellik) ekranı gelecektir. “Add Required Features” butonu tıklanarak gerekli özelliklerin de eklenmesi sağlanır.

7

Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.Karşımıza “Select Features” ekranı gelerek Features altında da yüklenecek özelliklerin seçili olarak geldiğini göreceğiz.

8

Next ile sonraki bir sonraki adıma ilerliyoruz.Karşımıza “Active Directory Domain Services” ekranı gelerek servisle ilgili bilgiler verilecektir. Özellikle bu adımda active directory yapısının çalışması gereken entegre servislerden birinin de DNS Server rolü olduğu ve bu sunucuda DNS rolü kurulu değilse ilerleyen aşamalarda bu rolün de kurulumu için gerekli uyarının geleceği ile ilgili bilgilendirmeler geliyor.

9

Biz Next ile bu adımı da geçiyoruz.Karşımıza gelen “Confirm Installation Selections” ekranında seçilen rol ve servislerin yüklenmesi için bizden Commit butonuna basarak onaylamamızı istiyor. Kurulum sonunda otomatik olarak yeniden başlatma gerekirse yeniden başlaması için de “Restart each destination server automatically if required” kutucuğu doldurulabilir. Yes ile gelen uyarı mesajını onaylıyoruz.

10

Commit ile onaylıyoruz.

11

“Installation progress” ekranında kurulum süreci başlamış oluyor. “View installation progress” altından kurulum ilerlemesini kontrol ederek tamamlandıktan sonra Close ile kapatıyoruz.

12

Server Manager içerisinde Active Directory Domain Services rolünün yüklemeye devam edildiğiyle ilgili uyarı aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere gelecektir. Bu ekranda çalışan task ile ilgili detaylar için “Task Details and Notifications” ekranı açılınca aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Active Directory Domain Service rolünün kurulumuna ilişkin süreci görebilirsiniz. Burada özellikle Actions altında bir sonraki alınması gereken aksiyonla ilgili bilgiyi görebilirsiniz. Bu aksiyon üzerine tıklayarak kalan adımlara devam ediyoruz.

14

Yeni bir forest ve yeni bir domain kurulumu için, “Add a new forest” seçeneği seçiyoruz. Biz sıfırdan yeni bir forest ve yeni bir domain yapısı oluşturduğumuz için “Add a new forest” seçeneğini seçiyoruz. Root domain name kutucuğuna domain adı olarak “gokhanvarol.local” girip, Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

15

Karşımıza gelen Domain Controller Options ekranında önceki Windows Server sürümlerindekine benzer Forest Functional Level, Domain Functional Level seviyeleri ile ilgili seçenekler gelecektir. Burada Windows Server 8 domain ve Windows Server 8 forest fonksiyonel seviyesinin de geldiğini görüyoruz. Ayrıca alt kısımdan DNS Server Rolünün kurulumu, Global Catalog rolü seçimi ve RODC seçimi ile ilgili kutucuklar geliyor. Yine alt kısma da Directory Service Restore Mode (DSRM) şifresini girmemizi isteyen ekran geliyor. Biz gerekli seçimleri yaptıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

16

Bir sonraki aşamada karşımıza “Additional Options” ekranı gelecektir. Burada active directory veritabanı , log dosyaları ve SYSVOL klasörlerinin konumunu soracaktır.

17

Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.Karşımıza gelen Review Options sayfasında yaptığımız seçimlere ilişkin özet bilgileri kontrol etmemiz için getiriyor. Yapılan ayarların bir powershell script dosyasını çıkartmak için View Script butonunu kullanabilirsiniz. Next ile “Review Options” ekranını geçiyoruz. Sonraki adımda yaptığımız seçimlere göre gereksinim kontrolü yapan “Prerequisities Check” süreci başlıyor.

18

Gereksinimleri karşılıyorsak “All prerequisities checks passed successfully” mesajı gelecektir.

19

Install ile Active Directory Domain Service kurulumunu başlatıyoruz.

20

Kurulum tamamlandıktan sonra “Results” ekranında sunucunun domain controller olarak konfigüre edildiği ile ilgili uyarı gelecektir. Yeniden başlatmak için önceden işaretli gelen “Reboot this server when wizard completes” işaretli iken Close butonuna basıyoruz.

21

22

Gerekli kullanıcı bilgilerini girip Submit ile logon oluyoruz. Logon olduktan sonra açılan Server Manager konsolunda hem sol ekrandaki linklere hem de sağ kısma kurulan rollerle ilgili bağlantılar gelecektir.

23

24

Windows Start menüsüne tıkladığınızda da Metro UI arayüzüne Active Directory yönetim araçlarına ait kısayolların otomatik olarak geldiğini göreceğiz.

25

Bu yazımızda  sizlerle Windows Server 8 Developer Preview üzerine Active Directory Domain Service rolünün kurulumunu gerçekleştirdik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir