Data Protection Manager 2010 Agent Kurulumu ve Yapılandırılması

Bir önceki makelemizde DPM 2010 ‘un kurulumunu anlatmıştık şimdi ise kurulumdan bir sonraki aşama olan Disk tanıtma ve Agent kurulumunu yapacağız.

İlk önce Dpm programının yedek alacağı disk için gerekli ayarları yapıyoruz.Management menüsündünden Dısk seçilir ve sol taraftaki menüden ise Add seçilir ve ISCSI diski eklenir.

1

2

DPM 2010 ‘a Diski tanımladıktan sonra sıra Agentlerin kurulmasına geldi.Kurulum için Management > Agents > Install seçilir .Karşımıza Shirbaz ekranı gelir.Buradan Install Agent seçilir ve Next diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

3

Burada Agent’ı kuracağımız server yada Client seçilerek Next diyerek bir sonraki şamaya geçiyoruz.

4

Bu kısımda Agent kurulacak bilgisayar için yönetici kullanıcı adı şifresi ve Domain ismini girerek Next diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

5

Kurulumdan sonra Agent kurulan sunucuyu yeniden başlatıp  başlatmayacağımızı soruyor burada Kuruluman sonra sistemi restart etmeyi seçerek NEXT diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

6

Install diyerek Agent kurulumunu başlatıyoruz.

7

Agent kurulumu başarı ile bittiğinde aşağıdaki ekran görüntüsünü alıyoruz.

8

Agent kurulumundan sonra sıra gerekli backup ayarlarının yapılmasına geldi.Bu işlem için Protection menüsü altında Create Protection Group seçilir.

9

Bize Server için mi yoksa Client mı olduğunu seçip NEXT diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

10

Burada hangi serverdan hangi  dosya yedekleri alıncak ise onlar seçilir ve NEXT diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

11

Yedek alınacak Gurup için Protection Group için Backup ismi verilir ve Kasete yada Diske hangisine yedek alacak ise gerekli bölüm seçilir ve NEXT diyerek bir sonraki aşamaya geçilir.

12

Yedeklerimizin kaç gün saklanacağını ve kaç dakika aralık ile senkronizasyon yapacağını ve  hangi saat aralıklarında yedek alınacağı seçilir ve NEXT diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

13

Bu bölümde ise Hdd üzerinde gerekli yedekleme alanını ayarmamızı ister.Normalde DPM2010 kendi bizim için bu işi otomatik olarak yapar fakat biz alana daha fazla vermek ister isek Modify kısmını tıklayarak Replica Volume(Senkronizasyon bölümü) ve Recovery Point Volume(Yedekleme kısmı) bu kısımlara gerekli değerler girilir ve NEXT diyerek bir sonraki aşamaya geçilir.

14

15

İlk yedek almanın şimdi mi başlayacağını yoksa daha sonra mı başlayacağını seçiyoruz ve NEXT diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

16

Bu kısımda ise yaptığımız ayarları oluşturduğu kısmıdır bize özet göüntüsünü göstermektedir.Create Group diyerek Backup Job oluşturmuş oluyoruz.

17

Backup Job un başarı ile kurulduğunu gösteren ekran karşımıza gelir ve böylece kurulumu tamamlamış oluyoruz.

18

Protection kısmından ise Tanımlamış olduğumuz Gurupları görebiliriz.

19

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir