Son yıllarda bilgisayar sayısının hızla artması, internet kullanımının aşırı bir şekilde yaygınlaşması ve bizlerinde bu çark içinde online olarak işlerimizi yapma ihtiyacından dolayı bilgisayarlarımızın güncel olması ve güncel bir virus kalkanı ile korunması gerekmektedir. Güvenlik işletmeler için ne kadar önemli ise artık ev kullanıcıları içinde önem arz etmektedir. Bir çok ev kullanıcısı önemli bilgilerini, çalışmalarını, kendisi için önem taşıyan kişisel bilgilerini artık bilgisayarlarında barındırmaktadır. Günümüzde bilgisayarlarda oluşan güvenlik açıklarının büyük bir kısmını güncel olmayan işletim sistemlerinden ve antivirus yazılımı bulunmayan bilgisayarlardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu makalemizde Nod32 antivirus ailesinin en son sürümü olan 4 versiyonunu ele alacağız. Eset firması bireysel ve kurumsal ürünler geliştiren pazarda pay sahibi bir güvenlik yazılımı firmasıdır. Nod32 antivirus 4 ismi nod32nin 4 nesil ürünü olmasından gelmektedir.Nod32 antivirus 4 ürününü en temel özelliklerinden birisi sisteme hiç yüklenmeden görevini sürdürmesidir.Bu ürün virus taramasının yanı sıra eş zamanlı olarak trojan,malware,spyları taraması artı bir özelliğidir.Biz bu yazımızda Esetin kurumsal kurulumundan bahsedeceğiz.

Bu işlemler için Esetin sitesinden RA Consle ,RA Server ve Nod 32 antivirüs programını indirmemiz gerekmektedir.

Eset Remote Administrator Server

http://download.eset.com/download/ra/era_server_nt32_enu.msi

Eset Remote Administrator Consele

http://download.eset.com/download/ra/era_console_nt32_enu.msi

Eset Nod32 4.0 32 bit Türkçe

http://download.eset.com/download/win/eavbe/eavbe_nt32_trk.msi

Bu programlarım indirdikten sonra kurulum işlemlerine başlayabilirz.İlk önce Nod 32 virüs programını kurmak ile başlıyoruz.Nod 32  programını çfit tıklıyoruz kurulum ekranı karşımıza geliyor.NEXT diyerek kuruluma başlıyoruz.

1

 

Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve NEXT i tıklıyoruz.

2

 

Kurulumu standart bir kurulum olarak seçiyoruz ve NEXT i tıklıyoruz.
3

Kullanıcı adı ve şifresini daha sonra gireceğiz bu yüzden “ Set update parameters  later” i seçiyoruz ve NEXT i tıklıyarak bir sonraki kısıma geçiyoruz.

4

 

Bize Threat Sense ayarları sorulmaktadır. Biz bu seçeneği aktif ediyoruz.Bu seçeneği aktif etmemizin sebebi sistemde virus olmayıp tehlikeli gibi olan ve tehlike oluşturması gözü ile bakılan dosyalar bizim onayımız ile Eset firmasına yollanır incelenir.Bu inceleme sonunda bu dosya zararlı ise bu dosyanın virus olarak gerekli işlemi görmesi için tarama motorlarında gerekli güncellemeler yapılır.NEXT i tıklıyoruz.

5
Sistemde istenmeyen uygulamalara sebep olabilecek yazılımların algılanıp algılanmaması sorulmaktadır.Biz bu seçeneği “Enable detection of potentially unwanted applications” olarak belirliyoruz ileride spesifik bir uygulamamız var ise ve bu Nod32 antivirus tarafından engellenir ise bunun engellenmesini devre dışı bırakabiliriz.Yukarıda da belirttiğimiz gibi “Enable detection of potentially unwanted applications” seçeneğini şeçip NEXT i tıklayarak devam ediyoruz.

6

Bu aşamaya kadar Virüs programını genel olarak yapılandırdık şimdi INSTAL a tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

7

Kurulum başarı ile bittiğini gösteren ekran karşımıza geldi.Finish i tıklıyoruz ve virüs programının kurulumu tamamlıyoruz.

8

Virüs programını kurduktan sonra sıra virüs programı üzerinde lisans girilmesi ve mirror(aynalama yöntemi)  Merkezi yapılarda ana sistem görevindeki bilgisayar kendini günceller ve diğer nod32 yüklü sistemler kendini oluşturulan havuz içerisinden günceller. Bu işlem bizim network ve internet trafiğimizin verimli olarak kullanılmasını sağlar.Bu işlem için Virüs programını açıyoruz F5 tuşuna basıyoruz ve aşağıdaki gibi arayüz ekranı geliyor.

9

Sol kısımdan Licenses kısmını tıklıyoruz ve daha sonra Add tıklıyoruz LİC uzantılı Esetin bize vermiş olduğu lisansı girmek için. Lisansı seçtikden sonra Open i tıklıyoruz.

Lisansı ekledikten sonra eklediğimiz lisansı Lisans ekranında görüyor isek işlemi başarı ile gerçekleştirmişiz dir demektir.

Şimdi sıra Mirror işlemini yapmaya geldi.Bu işlem için yine Eset üzerinde F5 tuşuna basıyoruz ve Sol tarafdaki sütundan update yi tıklıyoruz ve daha sonra Setup butonuna tıklıyoruz.

10

11

12

Karşımıza gelen Advented menüden Mirror sekmesine geliyoruz “Create update mirror” tıklıyoruz ve daha sonra virüs programının updateleri çekeceği klasörü belirtiyoruz.Bu işlemi yaptıktan sonra “OK” tıklıyoruz ve mirror işlemini başarı ile tamamlamış oluyoruz.

10
11

Bir sonraki makalede görüşmek üzere …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir