Bu makalemizde sizlere System Center ürün ailesinden olan Virtual Machine Manager 2008 R2 üzerinde Create New Tepmlate yani referans bir sanal makineyi kullanarak yeni bir şablon oluşturacağız. Peki neden template (şablon) oluştururuz ? Şöyle düşünün elinizin altında 50 adet fiziksel bilgisayar var. Bu 50 adet fiziksel makineye format atmamız gerekmekte ve Office gibi v.s uygulamalar kurmamız gerekmekte ne kadar can sıkıcı bir durum değil mi ? aslında örneğim fiziksel makineler üzerinde olması biraz kafanızı karıştırabilir. Sonuçta sıfırdan Virtual machine (sanal makine) kurmamız bile zaman alacaktır. Bunun yerine daha önceden kurmuş olduğumuz. Bir sanal makineyi referans alarak tekrar tekrar sanal makine kurmaktansa bazı işlemleri otomatik olarak halledeceğiz. Bu da bizlere zaman kazandıracak örnek vermek gerekirse bir test ortamında olduğunuzu düşünün ve sizden 5 adet Windows Server 2008 R2 SP1 li makine istediler ve acil bir proje olduğu için sizi sıkıştırıyorlar. Ne yapacaksınız 5 adet sanal makineyi tek tek kuracakmısınız ? ben olsam hiç uğraşmam J elinizin altında SCVMM olduktan sonra işler kolay bu sayede diğer işlerinize de fırsat kalacaktır. Büyük ölçüde iş yükünden kurtulmuş olacaksınız. Template oluştrurken dikkat etmemiz gereken birkaç konu var. Aşağıda listelenmiştir.

– Template olarak kullanacağız sanal makine yani kaynak makinemiz VMM üzerinden silineceği için sanal makinenin önceden bir kopyasının yani clone yapılması gerekmekte

– Kaynak sanal makine üzerinde snapshot aksiyonları mevcut sa silmemiz gerekiyor.

– Sanal makinemiz açık durumda ise template işlemini yapamayız sanal makinemizin kapalı ya da saved state durumda olması gerekmekte.

Yukarıda ki şartları yerine getirdikten sonra biraz da kendi yapım hakkında bilgi vermek istiyorum. Daha önceden eklemiş olduğum. Windows Server 2008 R2 üzerinde çalışan bir Hyper-V hostum mevcut bu hostum üzerinde 2008R2 isminde tek bir sanal makine çalışmakta bu sanal makinemi kaynak makine olarak kullanacağım için sanal makinemi off duruma getirdim. Aşağıda ki şekli incelersek bunu daha iyi anlayacağız. Virtual Machines (sanal makineler) gelerek  Hyper-V hostum üzerine geliyorum. Bu hostum üzerinde bulunan ve off durum da olan sanal makinemin üzerinde sağ tıklayarak New template seçeneğini seçelim.

1

Karşımıza bir uyarı ekranı geliyor. Önceden de belirttiğimiz Virtual Machine Manager bizi 2008R2 isimli makinemizin işlem bittikten sonra silineceği sanal makinemizi bu işlemden önce clone mamız gerektiğini söylüyor. Biz işleme devam etmek istiyoruz. Yes diyelim.

2

Template Identity ekranında bir Şablon Kimliği oluşturmamız gerekiyor. Template Name isteiğiniz bir ismi verebilirsiniz. Ben yine Server08R2 ismini veriyorum. Description (açıklama) kısmına ise Windows 2008R2 -Template ismini veriyorum. Eğer birden çok template kullanıyorsanız. İsimlere ve açıklamalara önem vermeniz gerekmekte. Uygun ismi ve açıklamayı girdikten sonra next diyoruz.

3

Configure Hardware ekranın da ise kaynak makinemizin donanımsal özelliklerini belirliye biliyoruz.Örneğin 2 GB Ram 2.2 GHZ Cpu gibi değerleri belirleyebiliriz. Şuan ben burada herhangi bir değişiklik yapmıyorum. İlerlemeye devam ediyoruz. Next diyelim.

4

Guest Operating System ekranında kaynak sanal makinemizin ne tür özellikleri olacağını belirliyoruz. İsterseniz. Adım adım bu bölümü inceleyelim. Identity Information (Kimlik Bilgileri) bölümünde sanal makinemizin random yani rastgele bir isim kullanması için default olarak gelen * işaretine dokunmuyorum. Siz yapınıza uygun bir isimde verebilirsiniz.

5

Admin Password bölümünde ise bir yönetici şifresi belirleyebiliriz. Bu bizleri sürekli sürekli aynı işlemlerden kurtaracak ve zaman kazandıracaktır.

6

Product Key bölümünde elinizde mevcut bulunan lisans anahtarını bu bölüme girebilirsiniz. Ben bir test ortamında olduğum için şimdilik lisans anahtarına ihtiyacım olmadığı için boş bırakıyorum.

7

Time Zone bölümünde bulunduğunuz ülke ve şehrin zaman dilimini belirleyebiliriz.

8

Operating System bölümünde ise sanal makinemizin yani işletim sisteminin türünü seçebiliriz. Ben 64. Bit edition of Windows Server 2008 R2 Standart yi seçiyorum. Kendisi otomatik olarak zaten belirleyecektir.

9

Kaynak makinemizin domain üyesimi yoksa WORKGROUP mu olacağını belirleyebiliriz. Eğer domain üyesi olacak bir makine ise domain seçerek gerekli bilgileri girelim. Ben WORKGROUP olarak bırakıyorum. Bu ayarlamalarımızı da bitirdikten sonra next diyelim.

10

Select Library Server ekranın da ise library yani kütüphanemizi hangi sunucu üzerinde tutacağımızı belirliyoruz. Hatırlarsanız VMM Server Kurulumu yaparken library konfigürasyonunu da yapmıştık. Benim yapımda tek bir library Server olduğu için next diyerek ilerliyoruz.

11

Select Path (Yol Seçimi) ekranında ise Kaynak makinemiz library server üzerinde hangi path tutulacaksa yolunu belirlememiz gerekmekte bunun için Browse tıklayalım.

12

MSSCVMMLibrary path seçiyorum ve ok diyoruz.

13

Uygun Library Path seçtikten sonra next diyelim.

14

Summary ekranında ise neler yaptığımızı kısaca görebiliriz. Artık Template eklemek için hiçbir nedenimiz yok. Create diyerek templatemizi ekleyelim.

15

Karşımızda Jobs ekranı yaptığımız işlemlerin hangi aşamada olduğunu gösteren bir ekran Create işlemi başlamış durumda hemen altına bakarsak Sysprep te yapılıyor. Sysprep ten isterseniz sizlere biraz bahsedeyim. Biz Türkiye’de yaşıyoruz ve Herkesin kendine ait T.C numarası var. Kimsenin numarsıyla aynı değildir. Windows işletim sistemlerinin de kendilerince bir numarası vardır. Bu numaraya da SID denilmektedir. Aynı network içerisinde çalışan fiziksel veya sanal makinenin hiç birinin SID leri aynı olamaz. Referans bir makine kullanılacaksa muhakkak SID lerinin sysprep işlemi yapılarak ID numaralarının sıfırlanması gerekmekte. Şuan bu işlemi bizim yerimize VMM yapıyor.

16

Görüldüğü gibi artık template mizi başarılı bir şekilde eklemiş bulunmaktayız. Hardware için bir uyarı alıyoruz. Şuan bizim için önemli bir uyarı sayılmaz. Şekli dikkatlice inceleyecek olursak sizlerde şekil-1 le karşılaştırınız. Ufak bir farklılığı göreceksiniz. Artık kaynak olarak kullandığım virtual machine yok. Makalemizin başında sizlere ne demiştim. Kaynak olarak ullandığım sanal makinemin silineceğinden bahsetmiştim

17

Görüldüğü gibi artık kaynak makine olarak kullandığım sanal makinem yok.

18

Library yani kütüphanemize gelerek oluşturduğumuz Server08R2 isimli yeni template mizi görebiliriz.

19

Bu makalemde sizlere System Center Ürün ailesinden olan Virtual Machine Manager üzerinde Create New Template konusunu anlatmaya çalıştım.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir