Merhabalar,

Bu yazımızda Microsoft System center ürün ailesinden olan System center Virtual Machine Manager kurulumunu anlatacağım. SCVMM Hyper-V üzerinde koşan sanal makinelerimizi yönetebildiğimiz ve bununla kısıtlı kalmayıp. Vmware firmasının ürünlerinden olan ESX üzerinde koşan sanal makinelerimizi tek bir çatı altına toplayan Microsoft firmasının çıkarmış olduğu sanal makine ve hostlarımızı yönetebildiğimiz bir üründür. Bu kısa açıklamadan sonra SCVMM’ın kurulabilmesi için gereken sistem bileşenlerinden bahsedeceğiz. SCVMM kurulabilmesi için ortamda bir domain yani DC sunucumuzun olması gerekiyor. SCVMM kurulacağı server’ın muhakkak domaine katılması gerekmekte ve yine SCVMM kurulacak olan makineye logon olurken local admin hesabıyla değil domain admin hesabıyla logon olmamız gerekmekte aksi taktirde SCVMM kurulamayacaktır.Minimum sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir.

Donanımsak Kriterler (Minimum)

– Minimum 10 GB Disk alanı

– 2 GB RAM

– Pentium 4 , 2Ghz (x64)

– DVD Sürücü ya da USB

Yazılımsal Kriterler

– Web Server IIS 6 – 7 – 7,5

– Windows PowerShell

– .NET Framework 3.5 ve Üzeri

– WAİK (İmajları Düzenleyebilmek için)

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 bileşenlerinin kurulumuna başlaya biliriz. Tekrar hatırlatmak istiyorum. SCVMM makineme domain admin ile logon olmam gerekmekte yoksa hir bir kurulum işlemini gerçekleştiremeyeceğim. Zaten makine domain ortamına alındıktan sonra local adminin normal bir user dan pek bir farkı kalmıyor.Kurulumda aşağıdaki Featuresleri kurmamız gerekmektedir.

1

Yazılımsal kriterleri yani Windows bileşenlerinin kurulumunu yapıyoruz. Kurulum işlemi bittikten sonra kurulan bilşenlerin restart olaması için SCVMM makinemizi yeniden başlatmakta fayda vardır. DVD sürücüme SCVMM 2008 R2 DVD mi yerleştirdim. Setup çalıştırdım. Karşıma aşağıdaki ekran geldi. Bizim amacımız VMM Server kurmak lakin sadece VMM server kurmak yeterli olmayacaktır. Bunun yanında VMM Administrator Console kurmamız gerekmekte bu konuyu ilerleyen makalelerimizde ele alacağız. VMM Server ı tıklayalım ve SCVMM 2008 R2 kurulumumuzu başlatalım.

2

Lisans sözleşmesini kabul edip Next diyerek devam edelim.

3

Kurulum sonrasında Windows Update merkezine uğrayıp gerekli güncellemeleri temin edilip edilmeyeceğini soruyor. Her zaman güncellemeleri çekmek iyidir. Next diyerek devam edelim.

4

Ürünün daha iyi geliştirilebilmesi için bizden feedback istiyor.Ben No yı tıklıyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

5

Bir kullanıcı ismi ve company (şirket) belirtelim. Next diyerek devam edelim.

6

Makalemizin başında sizlere yazılımsal ve donanımsal olarak bazı kriterleri yerine getirmemiz gerektiğinden bahsetmiştim. Bu kriterleri yerine getirdiysek ilerleye biliriz. Yok herhangi bir bileşende eksiklik varsa zaten bizi uyaracak eksik bileşenleri tedarik ettikten sonra devam edebileceğiz. Aksi taktirde kuruluma devam edemeyiz.

7

SCVMM’ın kurulacağı default dizini görebiliriz. Eğer sizin için uygun bir dizin ise Next diyelim.

8

Eğer yapımın içerisinde SQL server varsa Use a suppoted version of SQL Server seçeneğini seçerek gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra next diyebiliriz. Eğer yapınızda SQL server yoksa Install SQL Server 2005 Express Edition SP3 seçeneğini seçerek ilerleye biliriz. Benim yapım içerisinde SQL server bulunmadığı için ilk seçeneği seçerek ilerliyorum.

9

İlk seçenek olan Create a new library Share (yeni bir kütüphane ekle) seçeneğini seçiyorum Yani bu ayarı default olarak bırakıyorum. Next diyerek devam ediyoruz

10

administrator console ve bileşenlerin konuşabileceği port numaralarını veriyor. Önerilen default olarak bırakmak. Next diyerek devam edelim.

11

Karşımızda bir özet ekranı neler yaptığımızı kısaca bu ekranda görmemiz mümkün eğer yaptığımız ayarlamalarda her hangi bir yanlışlık varsa buradan tespit ederek geri gitme şansımız mevcut. Artık kurulumumuzu Install diyerek başlatalım

12

Kurulumumuz başlamış durumda kurulum aşaması eksik bileşenlerin ve Makinemizin performansına göre değişiklik gösterecektir.

13

Artık kurulumumuz başarılı bir şekilde bitti. Dikkat ederseniz Check for the latest Virtual Machine Manager Updates (Son Virtual Machine Manager Güncellemeleri kontrol edin) işaretli durumda her zaman güncellemeleri kontrol etmekte fayda var. Close diyerek kurulum işlemimizi bitirebiliriz.

14

Bu makalemde sizlere System center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server kurulumunu anlatmaya çalıştım. SCVMM kurulumunun 2’inci aşaması olan Administrator Console Kurulumunu anlatacağım. Aksi taktirde VMM Server tek başına bir işe yaramayacaktır. Administrator Console kurulması gerekmektedir.Bir sonraki yazıda görüşmek üzere …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir